Strona Główna
  Info o ,,Sowie''.
  Warunki i ceny
  Położenie
  Galeria
  Historia  Sowy
  TRASA BIEGOWA
  KONTAKT
           

 

 

 

   

   

  

     

 

 

 

 

 

   

   

  

 

 

 

Strefa MTB Sudety

      

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

   

  

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

   

  

      

  

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

   

  

      

 

 

 

 

 

 

 

 

   

   

  

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

   

  

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

   

  

      

  

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

   

  

      

 

 

 

 

 

 

 

   

   

  

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

   

  

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                            

                  Trasy narciarstwa biegowego Góry Sowie - Schronisko Sowa.

                                                

Schronisko Sowa pod szczytem Wielkiej Sowy 1015m.n.p.m. ( organizator cyklicznego biegu narciarskiego o Puchar Sowy), zaprasza na wyjątkowe trasy biegowe. Schronisko Sowa położone w samym środku trasy, zapewnia dla wszystkich biegaczy, tanie i smaczne posiłki z domowej kuchni. 

 

 

W schronisku czynna jest również wypożyczalnia nart biegowych i nauka jazdy dla początkujących te.503133152.Z pewnością warto uczyć się z instruktorem - nabierzemy nawyków które ułatwią nam uprawienie tego czynnego sportu czy rekreacji, na wiele lat. 

                             

Wszelkich informacji udziela na temat tras biegowych -  Bielawski Inkubator Przedsiębiorczości, ul. Wolności 24, 58-260 Bielawa, tel. 74-645-22-88, fax. 74-645-33-88, e-mail: inkubator@barl-bielawa.pl . Opinie dotyczące utrzymania Sowiogórskich Tras do narciarstwa biegowego prosimy przekazywać bezpośrednio do biura Stowarzyszenia, telefonicznie lub przez e-mail - do pana Ireneusza Rogalskiego. Bieżące informacje o stanie tras możemy przeczytać na -->  Facebook-u  i Twitter <-- Stowarzyszenia Góry Sowie.

Wycieczka na nartach biegowych to przyjemny i niedrogi sposób na aktywne spędzenie dnia w Parku Krajobrazowym Gór Sowich. Z Wrocławia na Przełęcz Jugowską i dalej trasą biegową do naszego schroniska Sowa (przez Dzierżoniów i Pieszyce ) dotrzemy zdecydowanie szybciej niż do zatłoczonych tras w Jakuszycach. Warto to wziąć pod uwagę - dodatkowym atutem tras biegowych w Górach Sowich  i wokół naszego schroniska Sowa - jest bezpośrednie sąsiedztwo pięknej wieży widokowej na najwyższym szczycie Gór Sowich  - Wielkiej Sowie.

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy do schroniska Sowa i na położone wokół naszego schroniska, najpiękniejsze trasy w całych Sudetach - Góry Sowie to idealne tereny do uprawiania narciarstwa biegowego. 

   Sowirower na stoku Sokolicy (droga od P.Sokolej do naszego schroniska!), podziwia wspaniały widok w kier. Karkonoszy z widoczną Śnieżką. 

Zachęcamy wszystkich tych, którzy pragną polepszyć swoją kondycję oraz doznać niezwykłych wrażeń, do uprawiania narciarstwa biegowego. Jest to sport, który kompleksowo rozwija sprawność fizyczną i kondycję, podczas treningu na nartach biegowych pracują praktycznie wszystkie partie mięśniowe, dlatego często porównuje się bieg na nartach do pływania. Narciarstwo biegowe uprawiane amatorsko to zdecydowanie jeden z najzdrowszych i najmniej urazowych sportów.

                              Trasa ,,Sowa'' do naszego schroniska, piękny zimowy poranek 2013 roku. 

Zaletą tego sportu jest także to, że mogą go uprawiać osoby o bardzo różnej sprawności fizycznej - w miarę  wytrenowania zmienia się poziom umiejętności. Już na początku, od etapu zwykłego szurania nartami po śniegu, doznamy bardzo przyjemnego uczucie zadowolenia. Narty biegowe dają także możliwość obcowania z naturą, poznajemy piękne walory krajoznawcze Gór Sowich, nie do przecenienia jest także to, że na nartach biegowych spędzamy czas w gronie rodziny i przyjaciół. Dodatkowo narciarstwo biegowe wpływa znacząco na nasza sylwetkę, uprawianie tego sportu sprzyja równomiernemu i symetrycznemu rozwojowi wszystkich mięśni i ćwiczy zmysł równowagi. Bieganie na nartach to sport zdrowy i bezpieczny, przy tym pomaga spalać kalorie (ok. 600-700 kcal na godzinę) znacznie szybciej niż np.  podczas pływania czy gry w tenisa. 

Wojtek z Nowej Rudy, stawia swoje pierwsze kroki na biegówkach na trasie Sowa w pobliżu naszego schroniska Sowa..

W narciarstwie biegowym my sami decydujemy o tempie ruchu, możemy spacerować po przygotowanym szlaku pokonując mały odcinek, lub pokonywać bardzo długie dystanse po leśnych drogach, z dala od uczęszczanych szlaków. Biegówki to wolny wybór, każdy według swoich możliwości i według zasady, jak kto lubi. Bieganie na nartach daje inny rodzaj przyjemności niż zjazdy na nartach zjazdowych, ktoś może powiedzieć że jest to nudne i monotonne, nic bardziej mylnego. Jest to przyjemność która trudno przyrównać do innej czynnej rekreacji czy sportu, to pokonywanie swoich słabości, walka o poprawę własnej kondycji, bieganie to niczym nie ograniczona ,,wolność'', można postać w lesie w zupełnej samotności, posiedzieć na pieńku podziwiając cudowne krajobrazy, których nie brakuje w Górach Sowich.

                   

       Zielony szlak rowerowo-narciarski w 2009 roku, południowy stok wielkiej Sowy 1015m.n.p.m..

Na Przełęczy Jugowskiej czynna jest wypożyczalnia nart dla narciarzy biegowych, w budynku „Akwarium”. Można tu także skorzystać z nauki na nartach biegowych - kontakt tel. 600365697

                                Zbyszek  Barański-Sowirower na trasie  ,,Niedzwiedz'' w 2012 roku.

Na naukę jazdy, dla całkiem początkujących narciarzy, trzeba przeznaczyć około dwie lub trzy godziny. Umiejętność jazdy na zjazdówkach, na łyżwach czy nawet na rolkach, pozwoli skrócić czas potrzebny na zdobycie umiejętności biegania na nartach. Z pewnością warto uczyć się z instruktorem, nabierzemy nawyków które ułatwią nam uprawienie tego czynnego sportu czy rekreacji, na wiele lat.

   

Nauka i później doskonalenie technik biegania trwa latami, nie jest łatwo np. już po pierwszym treningu z instruktorem idealnie skoordynować prace ramion i nóg, złapać odpowiedni rytm i zacząć w miarę poprawnie biegać, ale drugiej strony bieganie to w zasadzie naturalny ruch lokomocyjny, dlatego efekty musza się pojawić po każdej spędzonej godzinie nauki. Pierwsze treningi na biegówkach przeprowadzamy na łatwych i najlepiej płaskich trasach, nadaje się do tego  np. trasa ,,Lis'' i początek trasy ,,Nietoperz''. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z biegówkami, z pewnością zaczynamy od nauki stylem klasycznym.

                 

                     Biegacze odpoczywają przy wiacie na Wielkiej Sowie  - wiosna 2005 roku.

Wycieczka na nartach biegowych to przyjemny i niedrogi sposób na aktywne spędzenie dnia w Parku Krajobrazowym Gór Sowich. Z Wrocławia na Przełęcz Jugowską - przez Dzierżoniów i Pieszyce dotrzemy zdecydowanie szybciej niż do zatłoczonych tras w Jakuszycach. Warto to wziąć pod uwagę..... dodatkowym atutem tras biegowychw Górach Sowich-na Przełęczy Jugowskiej, jest bezpośrednie sąsiedztwo wyjątkowej trasy zjazdowej ,,Na Rymarzu'' która oferuje bardzo dobrze naśnieżoną i najdłuższą trasę zjazdową w Górach Sowich .

                                          Widok z nad Koziego Siodła - czerwony główny na Wielką Sowę.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich, od stycznia 2013 roku powstały oficjalne utrzymane trasy narciarstwa biegowego w wyznaczonych odcinakach w Górach Sowich. W sezonie 2013/2014 nastąpiła korekta lokalizacji tras, szczególnie pozytywna zmiana, to dodanie trasy do Lisich Skałek.Trasa ,,Lis'' - z Koziego Siodła do Lisich Skałek w dniach 07.03. 2015 roku.

Wspólnie z Nadleśnictwami: Świdnica, Jugów oraz Bardo Śląskie STGGS wytyczyło 5 tras na których można uprawiać narciarstwo biegowe. Teren został oznakowany według obowiązujących zasad PTTK, wyposażony w tabliczki informujące o kolorze trasy a także duże tablice informacyjne na których prezentowany jest przebieg tras, ich długość, poziom oraz przewyższenia. 

  Na zdjęciu odcinek koło tarasu widokowego, na  trasie ,,Niedźwiedź''  z Przełęczy Jugowskiej do Koziego Siodła. 

Od sezonu 2013/2014 Sowiogórskie Trasy Do Narciarstwa Biegowego wzbogaciły sie o Przebieralnie dla Narciarzy. Miejsce te, zlokalizowanej jest tak jak wypożyczania biegówek, w budynku „Akwarium” na Przełęczy Jugowskiej. Wszelkich informacji udziela Biuro STGGS znajdujące się w Bielawskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, ul. Wolności 24, 58-260 Bielawa, tel. 74-645-22-88, fax. 74-645-33-88, e-mail: inkubator@barl-bielawa.pl .Opinie dotyczące utrzymania Sowiogórskich Tras do narciarstwa biegowego, prosimy przekazywać bezpośrednio do biura Stowarzyszenia, telefonicznie lub przez e-mail - do pana Ireneusza Rogalskiego. Bieżące informacje o stanie tras możemy przeczytać na -->  Facebook-u  i Twitter <-- Stowarzyszenia Góry Sowie.

gory_sowie_tablica.jpg

Wykaz tras:
Trasa nr 1 – Trasa „Niedźwiedź” (Przełęcz Jugowska – Kozie Siodło) – 2,2 km
Trasa nr 2 – Trasa „Lis” (Kozie Siodło – Lisie Skałki) – 2,0 km
Trasa nr 3 – Trasa „Sowa” (Kozie Siodło – Schronisko „Sowa”) – 2,0 km
Trasa nr 4 – Trasa „Nietoperz” (Przełęcz Jugowska – Bielawska Polana - Przełęcz Jugowska) – 10,0 km
Trasa nr 5 - Trasa „Dziewięć Buków” (Przełęcz Srebrna – Przełęcz Wilcza - Przełęcz Srebrna) – 10,0 km 

                  >>>>> PDF Tablica-Mapa tras biegowych "GÓRY SOWIE"<<<<<

Szlaki i leśne drogi w masywie Wielkie Sowy, Przełęczy Jugowskiej, Walimskiej i Bielawskiej Polanki, od wielu lat są ulubionym miejscem narciarzy śladowych. Biegać możemy jeszcze w okolic poniżej Przełęczy Woliborskiej i na drugim końcu Gór Sowich w Srebrnej Górze.

                                                       Na Wielkiej Sowie w marcu.

Najbardziej popularny odcinek tras biegowych w Górach sowich to trasa ''Niedzwiedz'' z Przełęczy Jugowskiej do Koziego Siodła i ,,Lis'' z Koziego Siodła do Lisich Skałek. Z Koziego Siodła, dalej możemy wybrać trasę do naszego schroniska Sowa -  ,,Sowa''  i powrócić do Koziego Siodła zielonym rowerowym lub pobiec na szczyt Wielkiej Sowy i zjechać do z powrotem do Koziego Siodła, lub niebieskim szlakiem i fioletowym do schroniska Sowa, z schroniska trasą ,,Sowa'' powrócić do Koziego Siodła lub możemy zjechać do Przełęczy Sokolej. Z ciekawych tras, które nie są utrzymywane, (możemy tu liczyć jedynie na ślad założony przez innych biegaczy lub ubity śnieg przez przejeżdżający skuter), polecam trasę na Przełęcz Walimską, zgodnie z fioletowym szlakiem turystycznym prowadzącym z przełęczy do schroniska Sowa. 

                  

                                Narciarze na Wielkie Sowie - bieg w kier. Przełęczy Jugowskiej.

Bardzo ciekawa trasą w Górach Sowich,  jest trasa z Przełęczy Woliborskiej przez Bielawska Polankę do Przełęczy Jugowskiej - to szeroka leśna ,,autostrada". Część tej trasy od zjazdu z Zimnej Polany do Bielawskiej Polany, to trasa ,,Nietoperz''.

Zbyszek Sowirower na Bielawskiej Polance w 2008 roku.

Wielu biegaczy można  spotkać również na trasie ,,Nietoperz'':  Przełęcz Jugowska - Bielawska Polanka -Zimna Polanka- Przełęcz Jugowska. Z Zimnej Polanki możemy pobiec w prawo, na szczyt Rymarza lub zjechać w dół (w zależności od stanu pokrywy, zjazd może być bardzo szybki) dalej wyjeżdżamy z trasy skręcając w prawo i biegniemy przez stok narciarski ,, Na Rymarzu'' do P.Jugowskiej. Jest to urozmaicona trasa z zjazdami i podejściami, odcinek przecina stok narciarski ,,Na Rymarzu" - w tym miejscu zalecam ostrożność.

Dojazd na trasy: Nietoperz- parking Przełęcz Jugowska. Start do trasy Niedźwiedź i Sowa: 160m poniżej przełęczy w stronę Pieszyc - jest to również oznakowany czarny szlak rowerowy. Do trasy ,,Sowa'' możemy również dotrzeć z Przełęczy Sokolej : 50m od asfaltu do góry i skręt w lewo na dolną drogę do schroniska Sowa. Od Przełęczy Sokolej do schroniska Sowa mamy ciekawy odcinek po stoku Sokolicy, z pięknymi widokami po drodze. 

                                                     
 Ski School Cross-Country Skiing. Nauka jazdy na nartach biegowych. Arkadiusz Ogorzałek Tel. 694028553 .

Nauka jazdy na nartach biegowych w Górach Sowich. 

Kontakt: Zbigniew Barański- Sowirower Tel.600365697- Przełęcz Jugowska.

Główna nasza baza do nauki jest zlokalizowana na Przełęczy Jugowskiej - tu jest parking, czynny bar i wypożyczalnia nart biegowych dla narciarzy i start do tras biegowych. Możemy również uczyć w Górach Stołowych ( Karłów i Pasterka) i na trasach wokół Waligóry przy schronisku Andrzejówka. Naukę prowadzi licencjonowany instruktor narciarstwa biegowego Arkadiusz Ogorzałek i Zbigniew Barański-Sowirower.

Zbigniew Barański-Sowirower na Wielkiej Sowie - 2007 r .

Arkadiusz Ogorzałek to jeden z najlepszych zawodników w Polsce. Narciarstwo biegowe jest jego pasją. Ma za sobą kilkanaście lat startów w kilkuset biegach. W poprzednich latach zwyciężał m.in.  Biegu Piastów, Biegu Gwarków, oraz biegach rozgrywanych w Czechach.  Każdą wolą chwilę wykorzystuje, aby brać udział w zmaganiach sportowych w których nadal zajmuje czołowe miejsca (2012r - 4 miejsce Bieg Piastów - styl klasyczny). Jest rozpoznawany zarówno w kraju, jak i za granicą.               

Arkadiusz Ogorzałek  na biegu o Puchar schroniska Sowa. 

Serdecznie zapraszamy do naszego schroniska Sowa, na trasy biegowe w Górach Sowich - są to najpiękniejsze trasy w całych Sudetach.              

                                                   Jacki Kalarus Bar-kawiarnia ,, Sowa''
                                               Sokolec 49 57-450 Ludwikowice Kłodzkie
                                         E-Mail:wielka_sowa@wp.pl  tel. : +4874 8733301
                                            tel. kom. +48513172314 * +4850004369

_______________________