Strona Główna
  Info o ,,Sowie''.
  Warunki i ceny
  Położenie
  Galeria
  Historia  Sowy
  TRASA BIEGOWA
  KONTAKT
           

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

      

 

 

 

 

    

 

 

 

 

  

 

 

 

 

   

  

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

   

 

 

 

 

 

 


  

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 


      

 

 

 

 

   

 

 

   

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

      

 

 

 

 

    

 

 

 

 

  

 

 

 

 

   

  

  

 

 

 

 

 

                    Trasy narciarstwa biegowego Góry Sowie - Schronisko Sowa.

                                               

Schronisko Sowa pod szczytem Wielkiej Sowy 1015m.n.p.m. ( organizator cyklicznego biegu narciarskiego o Puchar Sowy), zaprasza na wyjątkowe trasy biegowe. Schronisko Sowa położone w samym środku trasy, zapewnia dla wszystkich biegaczy, tanie i smaczne posiłki z domowej kuchni. 

 

 

W schronisku czynna jest mała wypożyczalnia nart biegowych i nauka jazdy dla początkujących tel.503133152.  Z pewnością warto uczyć się z instruktorem - nabierzemy nawyków które ułatwią nam uprawienie tego czynnego sportu czy rekreacji, na wiele lat.    

                                       

Wycieczka na nartach biegowych to przyjemny i niedrogi sposób na aktywne spędzenie dnia w Parku Krajobrazowym Gór Sowich. Z Wrocławia na Przełęcz Jugowską i dalej trasą biegową do naszego schroniska Sowa (przez Dzierżoniów i Pieszyce ) dotrzemy zdecydowanie szybciej niż do zatłoczonych tras w Jakuszycach. Warto to wziąć pod uwagę - dodatkowym atutem tras biegowych w Górach Sowich  i wokół naszego schroniska Sowa - jest bezpośrednie sąsiedztwo pięknej wieży widokowej na najwyższym szczycie Gór Sowich  - Wielkiej Sowie.

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy do schroniska Sowa i na położone wokół naszego schroniska, najpiękniejsze trasy w całych Sudetach - Góry Sowie to idealne tereny do uprawiania narciarstwa biegowego. 

   Sowirower na stoku Sokolicy (droga od P.Sokolej do naszego schroniska!), podziwia wspaniały widok w kier. Karkonoszy z widoczną Śnieżką. 

Zachęcamy wszystkich tych, którzy pragną polepszyć swoją kondycję oraz doznać niezwykłych wrażeń, do uprawiania narciarstwa biegowego. Jest to sport, który kompleksowo rozwija sprawność fizyczną i kondycję, podczas treningu na nartach biegowych pracują praktycznie wszystkie partie mięśniowe, dlatego często porównuje się bieg na nartach do pływania. Narciarstwo biegowe uprawiane amatorsko to zdecydowanie jeden z najzdrowszych i najmniej urazowych sportów.

                              Trasa ,,Sowa'' do naszego schroniska, piękny zimowy poranek 2013 roku. 

Zaletą tego sportu jest także to, że mogą go uprawiać osoby o bardzo różnej sprawności fizycznej - w miarę  wytrenowania zmienia się poziom umiejętności. Już na początku, od etapu zwykłego szurania nartami po śniegu, doznamy bardzo przyjemnego uczucie zadowolenia. Narty biegowe dają także możliwość obcowania z naturą, poznajemy piękne walory krajoznawcze Gór Sowich, nie do przecenienia jest także to, że na nartach biegowych spędzamy czas w gronie rodziny i przyjaciół. Dodatkowo narciarstwo biegowe wpływa znacząco na nasza sylwetkę, uprawianie tego sportu sprzyja równomiernemu i symetrycznemu rozwojowi wszystkich mięśni i ćwiczy zmysł równowagi. Bieganie na nartach to sport zdrowy i bezpieczny, przy tym pomaga spalać kalorie (ok. 600-700 kcal na godzinę) znacznie szybciej niż np.  podczas pływania czy gry w tenisa. 

Wojtek z Nowej Rudy, stawia swoje pierwsze kroki na biegówkach na trasie Sowa w pobliżu naszego schroniska Sowa..

W narciarstwie biegowym my sami decydujemy o tempie ruchu, możemy spacerować po przygotowanym szlaku pokonując mały odcinek, lub pokonywać bardzo długie dystanse po leśnych drogach, z dala od uczęszczanych szlaków. Biegówki to wolny wybór, każdy według swoich możliwości i według zasady, jak kto lubi. Bieganie na nartach daje inny rodzaj przyjemności niż zjazdy na nartach zjazdowych, ktoś może powiedzieć że jest to nudne i monotonne, nic bardziej mylnego. Jest to przyjemność która trudno przyrównać do innej czynnej rekreacji czy sportu, to pokonywanie swoich słabości, walka o poprawę własnej kondycji, bieganie to niczym nie ograniczona ,,wolność'', można postać w lesie w zupełnej samotności, posiedzieć na pieńku podziwiając cudowne krajobrazy, których nie brakuje w Górach Sowich.

                                Zbyszek  Barański-Sowirower na trasie  ,,Niedzwiedz'' w 2012 roku.

Na naukę jazdy, dla całkiem początkujących narciarzy, trzeba przeznaczyć około dwie lub trzy godziny. Umiejętność jazdy na zjazdówkach, na łyżwach czy nawet na rolkach, pozwoli skrócić czas potrzebny na zdobycie umiejętności biegania na nartach. Z pewnością warto uczyć się z instruktorem, nabierzemy nawyków które ułatwią nam uprawienie tego czynnego sportu czy rekreacji, na wiele lat.                                                

             

Nauka i później doskonalenie technik biegania trwa latami, nie jest łatwo np. już po pierwszym treningu z instruktorem idealnie skoordynować prace ramion i nóg, złapać odpowiedni rytm i zacząć w miarę poprawnie biegać, ale drugiej strony bieganie to w zasadzie naturalny ruch lokomocyjny, dlatego efekty musza się pojawić po każdej spędzonej godzinie nauki. Pierwsze treningi na biegówkach przeprowadzamy na łatwych i najlepiej płaskich trasach, nadaje się do tego  np. trasa ,,Lis'' i początek trasy ,,Nietoperz''. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z biegówkami, z pewnością zaczynamy od nauki stylem klasycznym.

                

                     Biegacze odpoczywają przy wiacie na Wielkiej Sowie  - wiosna 2005 roku.

Wycieczka na nartach biegowych to przyjemny i niedrogi sposób na aktywne spędzenie dnia w Parku Krajobrazowym Gór Sowich. Z Wrocławia na Przełęcz Jugowską - przez Dzierżoniów i Pieszyce dotrzemy zdecydowanie szybciej niż do zatłoczonych tras w Jakuszycach. Warto to wziąć pod uwagę..... dodatkowym atutem tras biegowych w Górach Sowich-na Przełęczy Jugowskiej, jest bezpośrednie sąsiedztwo wyjątkowej trasy zjazdowej ,,Na Rymarzu'' która oferuje bardzo dobrze naśnieżoną i najdłuższą trasę zjazdową w Górach Sowich.

                                          Widok z nad Koziego Siodła - czerwony główny na Wielką Sowę.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich, od stycznia 2013 roku powstały oficjalne utrzymane trasy narciarstwa biegowego w wyznaczonych odcinakach w Górach Sowich. W sezonie 2013/2014 nastąpiła korekta lokalizacji tras, szczególnie pozytywna zmiana, to dodanie trasy do Lisich Skałek.Trasa ,,Lis'' - z Koziego Siodła do Lisich Skałek w dniach 07.03. 2015 roku.

Wspólnie z Nadleśnictwami: Świdnica, Jugów oraz Bardo Śląskie STGGS wytyczyło 5 tras na których można uprawiać narciarstwo biegowe. Teren został oznakowany według obowiązujących zasad PTTK, wyposażony w tabliczki informujące o kolorze trasy a także duże tablice informacyjne na których prezentowany jest przebieg tras, ich długość, poziom oraz przewyższenia. 

  Na zdjęciu odcinek koło tarasu widokowego, na  trasie ,,Niedźwiedź''  z Przełęczy Jugowskiej do Koziego Siodła. 

                                                        

Schronisko Sowa pod szczytem Wielkiej Sowy 1015m.n.p.m. -  organizator cyklicznego biegu narciarskiego o Puchar Schroniska Sowy, zaprasza na trasy biegowe w Górach Sowich a w szczególności na trasę Sowa - prowadzącą do naszego historycznego schroniska. Zapraszamy na lekcje nauki dla początkujących (instruktor nauki na nartach biegowych - Góry Sowie tel. 503133152).

                                                                    

                                                   Jacki Kalarus Bar-kawiarnia ,, Sowa''
                                               Sokolec 49 57-450 Ludwikowice Kłodzkie
                                         E-Mail:wielka_sowa@wp.pl  tel. : +4874 8733301
                                            tel. kom. +48513172314 * +4850004369

____________________